رمالی و فالگیری چه مجازاتی دارد؟

به گزارش وبلاگ پنجره، بر اساس قانون رمالی و فالگیری از مصادیق جرم محسوب می گردد و برای آن مجازاتی در نظر گرفته شده است.

رمالی و فالگیری چه مجازاتی دارد؟

به گزارش خبرنگار ، راقتصادی، جادوگری و سرکتاب باز کردن جرم به حساب نمی آید، اما فعالیت افراد در این حیطه تحت عنوان اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری شناخته شده و با آن ها مقابله می گردد.

در قانون گذشته اگر فردی راقتصادی، فالگیری، افسونگری، تعبیر خواب، جنگیری و امثال آن ها را به عنوان پیشه خود قرار می داد، به حبس از 7 تا 10 روز و از 100 تا 200 ریال غرامت محکوم می شد.

اما در قانون جدید راقتصادی و جادوگری جرم به حساب نمی آیند، اما تحت عنوان اختلاس و کلاهبرداری شناخته می شوند و افرادی که این مشاغل را به عنوان شغل خود قرار دهند با استفاده از قوانین مربوط به کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع مجازات می شوند.

بر اساس مجازات مربوط به کلاهبرداری و ارتشاء، هر شخصی به وسیله فعالیت های نامشروع اقتصادی را به دست آورد، علاوه بر رد اصل مال به مجازات 3 ماه تا 2 سال حبس یا جریمه نقدی معادل 2 برابر مال به دست آمده محکوم می گردد.

همچنین اگر فردی به وسیله حیله و تقلب مردم را به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد و از این طریق مال نامشروعی به دست آورد، کلاهبردار شناخته می گردد و علاوه بر رد اصل مال، به حبس از 1 تا 7 سال و پرداخت جزای نقدی معادل اقتصادی که به دست آورده است، محکوم می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "رمالی و فالگیری چه مجازاتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمالی و فالگیری چه مجازاتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید