استرس واقعا موها را سپید می نماید

به گزارش وبلاگ پنجره، تازه ترین پژوهش های دانشمندان نشان می دهد استرس نقشی انکارناپذیر در سفید شدن تدریجی و دائمی موهای انسان ایفا می نماید.

استرس واقعا موها را سپید می نماید

به گزارش وبلاگ پنجره به نقل از ایندپیندنت، یافته های پژوهش دانشگاه هاروارد در ماساچوست آمریکا در نشریه علمی نیچر منتشر شده است. بر این اساس، دانشمندان دریافتند دردی که از تزریق سم رزینیفراتوکسین در بدن موش ها ایجاد می گردد، پس از یک بازه زمانی چهار هفته ای به سفید شدن موی بدن این حیوان ها می انجامد. این ماجرا باعث شد آنها بیش از گذشته بر نقش استرس در افزایش یافتن سرعت سفید شدن موها دقیق شوند.

دانشمندان موش ها را در معرض چند نوع استرس قرار دادند؛ درد، استرس روانی و محدود شدن. معین شد هر موقعیت استرس زا بر تعدادی از سلول های بنیادی ملانوسیت تاثیر می گذارد؛ سلول هایی که روی هر رشته موی انسان وجود دارند و با فراوری رنگدانه ملانین رنگ مو را معین می نمایند. تعداد سلول های بنیادی ملانوسیت در گذر زمان کاهش می یابد و باعث می گردد رنگ موی انسان به تدریج خاکستری و سفید گردد.

در حالی که پژوهش های پیشین به ارتباط مستقیم میان میان استرس و سفید شدن زودرس اشاره نموده بودند اما نقش ساختار بدن انسان در آنها نادیده مانده بود. دانشمندان هاروارد در پژوهش تازه خود به این نتیجه رسیدند که استرس موجود در بدن موش ها دستگاه عصبی آنها را فعال می نماید و باعث آزاد شدن نورآدرنالین در پیغام رسان های عصبی می گردد. پیغامد این کار و افزایش نورآدرنالین بیرون رفتن سلول های بنیادی ملانوسیت از فولیکول و در نتیجه سفید شدن مو است.

دانشمندان معتقدند هر چند ممکن است این پژوهش به یافتن راهی تازه برای جلوگیری از سفید شدن مو نینجامد اما نشان می دهد استرس چگونه بر بخش های مختلف تاثیر منفی می گذارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "استرس واقعا موها را سپید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس واقعا موها را سپید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید