وزیر ارشاد پای درد دل های اصحاب فرهنگ نشست

به گزارش وبلاگ پنجره، وزیر ارشاد با بیان اینکه ما زیرخاکی های زیادی در حوزه دفاع مقدس داریم، گفت: مهم این است که خلاقیت ها و نوآوری ها را محدود نکنیم و اجازه بدهیم که عده ای نقب بزنند و با طعم های تازه دفاع مقدس را به ما بچشانند.

وزیر ارشاد پای درد دل های اصحاب فرهنگ نشست

به گزارش وبلاگ پنجره، نشست هم اندیشی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در عرصه دفاع مقدس با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه 12 مهر ماه در مجموعه باغ زیبای وزارت ارشاد برگزار گردید.

در نخستین پنل این نشست که به سینما اختصاص داشت، مصطفی رزاق کریمی (مستند ساز) ، منوچهر محمدی (تهیه نماینده سینما) و محمد حسین مهدویان (کارگردان سینما) با دبیری علیرضا رضاداد به نمایندگی از سینماگران صحبت کردند.

در ابتدا علیرضا رضاداد اظهار کرد: اگر بتوانیم گونه ای از فیلم ها را دسته بندی کنیم و بگویم گونه ای که مولفه های ژانر را پیدا نموده حوزه دفاع مقدس است. ما از پشتیبانی پژوهش ضعیفی بهره مندیم و پژوهشی که در این زمینه داشتیم تیتروار و غیرتحلیلی بوده است.

سپس منوچهر محمدی بیان نمود: مدتی است که بحثی شروع شده و با غرض ورزی هنرمندان حوزه سینما را به فاصله دریافت از حوزه دفاع مقدس متهم می نمایند. پس از شعر دومین هنری که به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ادای دین نموده، سینما بوده است.

او ادامه داد: ما باید به فراوریات سمعی و بصری که در این زمینه صورت گرفته است افتخار کنیم. ما جزو نادر مردمانی هستیم که دستاوردهای ارزشمند خود را فراموش می کنیم.

محمدی گفت: ما با عراقی جنگیدیم که دنیا پشت آن بود و از آن حمایت می کرد. عراق سه فیلم سینمایی از دوران جنگ با ایران ساخته که در سطح فیلم یک بچه دبیرستانی است.

این تهیه نماینده سینما بیان نمود: مجموعه روایت فتح سند افتخار کشور است که می توان به عنوان گنجینه هنری از آن نام برد. بیشترین جایزه های آثار دفاع مقدس گرفته اند.

او تاکید نمود: اگر سالیانه حداقل سه فیلم حوزه دفاع مقدس با ارزش های هنری و سینمایی داشته باشیم کافی است. ممکن است در آثار دفاع مقدس ما آثاری با بنیه سینمایی ضعیف باشد اما باید به هر صورت این راستا را ادامه داد.

محمدی تاکید نمود: مفاهیم این حوزه بسیار عمیق است که می توان به آن ورود کرد.

سپس مصطفی رزاق کریمی که به عنوان مستندساز فعالیت می نماید، گفت: پیش از انقلاب نیز سینمای مستند بوده و پیروز عمل نموده اما پس از انقلاب و با شروع جنگ تحمیلی رشادت های رزمندگان و فیلمبرداران ما حائز اهمیت است.

او ادامه داد: باید در حیطه مستند سینمای دفاع مقدس بیشتر کار شود.

رزاق کریمی افزود: سینمای مستند ما هنوز خیلی کارها دارد که انجام دهد. ما جنگ طلب نیستیم اما می توانیم بگویم چرا جنگ شروع شد و بعد انسانی آن را در نظر بگیریم. رهبر انقلاب تاکید دارند فیلم های جنگ آموزشی باشد. ما برای جوانان دراین زمینه چه چیزی داریم. امیدوار هستم سینمای مستند نسبت به این زمینه کم لطف نباشد.

این مستندساز اظهار کرد: ما از درون فکر می کنیم سینمای پیروزی داریم و سینمای دفاع مقدس ما شکوفایی بزرگی داشته است. اما آنقدر پیروز نبودیم. سینمای جنگ ما هنوز در شروع راه است و به جایی نرسیده است. در امور مستند نیز ان شاءالله سینماگران در حوزه مستند کوشش می نمایند و تاثیرگذار خواهند بود.

سپس محمد حسین مهدویان ـ کارگردان سینما ـ بیان نمود: درباره سختی ها، دردسرها، ممیزی ها و نظارت ها سینمای جنگ مساله زیاد است و بارها درباره آن صحبت شده است. من به عنوان فردی که تا به حال دو فیلم جنگی جدی ساخته است، می گویم زمانی که قرار است یک فیلم جنگی بسازیم نهاد تصمیم گیرنده وزارت ارشاد است اما واقعیت این است که وقتی می خواهیم این کار را انجام دهیم باید با نهادهای نظامی و انجمن سینمای دفاع مقدس هماهنگ کنیم و اینگونه نیست که وزارت ارشاد تصمیم بگیرد.

او ادامه داد: خیلی امکان برنامه ریزی از طرف وزارت ارشاد برای فراوری فیلم جنگی وجود ندارد و در جای دیگری ساخته می شود. در حالی که در داخل مراحل اداری آن حفظ و در وزارت ارشاد انجام می شود.

کارگردان ایستاده در غبار با بیان اینکه ما برای ساختن فیلم جنگی کار سختی پیش رو داریم، به بیان خاطرات و مثال هایی از تامین سلاح و کلاه خود و تانک برای ساخت فیلمش پرداخت.

او در ادامه گفت: شاید یکی از کارهای مهمی که وزارت ارشاد می تواند انجام دهد، تجهیز مکان هایی مانند بنیاد سینمایی فارابی به ماکت های مورد احتیاج برای ساخت فیلم جنگی است که فراوری را سریع می نماید و هزینه را پایین می آورد و از طرفی امکان نظارت مستقل وزارت ارشاد را در این زمینه بالا می برد.

این کارگردان جوان گفت: نسل جدیدی که وارد سینما می شود زود به او برمی خورد زیرا عادت ندارد پشت در بایستد و سریع قید چنین کارهایی را می زند. امیدوارم ساختن فیلم جنگی آسان تر شود.

سپس رضاداد بیان نمود: قرار است اتفاق های خوبی در حوزه دفاع مقدس در بنیاد فارابی رخ بدهد.

پنل دوم این نشست با موضوع رسانه در عرصه دفاع مقدس با حضور سردار هاشمی دانا (سرپرست خبرگزاری دفاع مقدس)، محمود ظهیرالدینی (عکاس جنگ) و سعید علامیان (دبیر کل انجمن روزنامه نگاران دفاع مقدس) به دبیری محمد سروش ادامه پیدا کرد.

سردار هاشمی دانا در سخنانی گفت: اقتدار و صلابت نظام مرهون دفاع مقدس است. ما در دوران دفاع مقدس شاهد ایثارها و گذشت ها بودیم. جنگ موضوع پسندیده ای نیست اما بعد از تهاجم دشمن دفاع سلحشورانه مردم این دفاع را به دفاع مقدس تبدیل کرد.

او ادامه داد: ما برای تداوم این صلابت و اقتدار احتیاج داریم همان روحیه ای که در زمان جنگ وجود داشت ادامه، نشر و ترویج دهیم. یکی از راه های این کار به رسانه ها برمی شود. رسانه ها باید در این عرصه ورود جدی تری پیدا نمایند و به جوان های ما آموزش مستقیم و غیرمستقیم بدهند. برای این کار دو وجه بیرونی و درونی داریم. در وجه بیرونی که مطالب خروجی رسانه ها است باید از فراموشی و تحریف جلوگیری کنیم و در وجه درونی رسانه، اهالی آن را ترغیب و در آنها ایجاد انگیزه کنیم.هاشمی دانا بیان نمود: من فکر می کنم ضروری است شورای سیاست گذاری هنر انقلاب و دفاع مقدس تشکیل شود . در بخش رسانه نیز ضروری است شورای سیاست گذاری رسانه و دفاع مقدس تشکیل شود تا سیاستگذاری های کلانی در این زمینه انجام شود تا به هدفمان که ترویج روحیه دفاع مقدس است برسیم.

سرپرست خبرگزاری دفاع مقدس پیشنهادهای خود را در عرصه دفاع مقدس به وزیر ارشاد اینگونه بیان نمود: باید به جشنواره هایی که در حوزه دفاع مقدس برگزار می شود توجه کرد. از طرفی حمایت مادی و معنوی برای فعالان دفاع مقدس تقویت شود. در نمایشگاه مطبوعات بخش ویژه ای به دفاع مقدس اختصاص داده شود که ارزیابی شده و در بخش پایانی به آن امتیاز داده شود. از طرفی پیشنهاد می کنم یادواره شهدای رسانه در فضای نمایشگاه گنجانده شود.

سپس سروش اطلاع داد: ارائه غرفه رایگان به رسانه های حوزه دفاع مقدس در برنامه نمایشگاه مطبوعات سال جاری است.

سپس سعید علامیان با بیان اینکه دفاع مقدس دارایی و سرمایه ای در گردش است، گفت: همه چیز ما متاثر از این دارایی است. شهید حججی شهید دفاع مقدس است. مکان دفاع عوض شده اما مفاهیم همان است.

او ادامه داد: در آن دوران وظیفه رسانه تهییج بود برای پر کردن جبهه ها حالا وظیفه ما تبیین است برای جوانان. ما می توانیم از فرهنگ دفاع مقدس به عنوان بالاترین ضریب امنیت کشور یاد کنیم.

علامیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شهدای مدافع حرم و مراسم تشییع پیکر شهید حججی اظهار کرد: رسانه ها درباره مدافعان حرم نمره قبولی را ندریافتد.

سپس محمود ظهیرالدینی که در زمان جنگ عکاس خبرگزاری ایرنا بوده است، با بیان خاطراتی از فعالیت هایش در دوران جنگ به لزوم استفاده از عکس های آن دوران اشاره نمود و گفت: اگر ضروری است در کنار عکس های آن دوره روایتی وجود داشته باشد باید تا عکاس ها زنده هستند وعکس ها از بین نرفته اند این کار انجام شود.

در ادامه این نشست پنل سوم اختصاص به موضوعات فرهنگی داشت با حضور جواد محقق (نویسنده، شاعر و روزنامه نگار)، احمد دهقان (داستان نویس)، مرتضی سرهنگی (نویسنده و پژوهشگر ادبیات پایداری) به دبیری امیرزاده برگزار گردید.

نخستین سخنران این بخش مرتضی سرهنگی بود که گفت: نوشتن بعد از جنگ در همه جای دنیا سخت است. سربازها به خانه باز می گردندو جنگ دیگری شروع می شود و آن جنگ با کلمات است کسی نمی تواند به آنها بگوید که بنویسند و یا ننویسند.

او ادامه داد: از سال 1945 که جنگ دنیای دوم تمام شد تا سال 1990 که به عصر بعد از جنگ معروف است تنها سه هفته در دنیا جنگ نبود؛ بنابر این ادبیات، ادبیات جنگ است. ما در جنگ با انسان طرفیم. ممکن است بسیاری از جنگ ها به خاطر مرزها باشد اما در ادبیات مرز وجود ندارد زیرا به انسان مربوط است.

سرهنگی اظهار کرد: سربازهای جنگ عمر معینی دارند پیر می شوند اما دنیا خاطرات آنها را جوان نگه می دارد تا از امید این خاطرات استفاده کنیم.

او با اشاره به جنگ تحمیلی گفت: جنگ ما را صاحب یک ادبیات تازه کرد باید قدر آن را بدانیم زیرا برایش هزینه دادیم. خبر خوب، ورود زنان به جنگ است که رخ آن را عوض می نماید. عده ای از زنان که جنگ را روایت می نمایند و عده ای که خاطره نگار آن هستند.

سپس احمد دهقان اظهار کرد: ادبیات داستانی جنگ به دو دلیل نگاه اقلیمی و حرف انسانی و دنیای، دنیای شده است.

او ادامه داد: یک عده مستاجر و یک عده صاحب خانه هستند این داستان نویس ها که گاه دیده می شوند و گاه نه، صاحب خانه هستند که گاهی به صورت مستاجر با آنها برخورد می شود. ما رجب احمدزاده را که صورتش از بین رفته بود 29 سال فراموش کردیم. داستان جنگ وظیفه اش این است که به مردم بگوید که اینها چه کسانی بودند. داستان جنگ در حال دنیای شدن است. با او مانند صاحب خانه رفتار کنیم.

سپس جواد محقق گفت: این پرسش مطرح است که آیا بعد از تمام شدن دوران دفاع مقدس اکنون که شاعران جوان ما می خواهند دراین حوزه کار نمایند این شاخه از ادبیات کارایی دارد یا خیر؟ بخش های دیگر فرهنگ و هنر ظرفیت بیشتری برای تداوم راستا دفاع مقدس دارند اما این کار در حوزه شعر کمی قابل تحمل است.

او ادامه داد: شاعران جوان زیر 30 سال ما جنگ را ندیده اند. آفرینش آثاری در زمینه دفاع مقدس با این میزان فاصله تا چه اندازه می تواند به اصالت ها نزدیک شود.

او سپس گفت: امیدوار هستم وزارت ارشاد تمهیدی کند برای تداوم دفاع مقدس نه فقط هشت سال جنگ تحمیلی بلکه شاعران جوان ما بتوانند باعناصر زنده مقاومت ارتباط داشته باشند و در حوزه شعر مقاومت بین الملل اسلامی فعالیت نمایند.

پنل چهارم این نشست به موضوع هنر تعلق داشت که در آن محمد میرزمانی (آهنگ سازو رییس هیات مدیره خانه موسیقی)، ایوب آقاخانی (کارگردان نمایشنامه نویس و بازیگر تئاتر) و مرتضی گودرزی (نقاش) به نمایندگی از جامعه هنری صحبت کردند.

مرتضی گودرزی گفت: ما با سینما، تئاتر ادبیات و موسیقی کاری نداریم. 140 ـ 150 رشته ای که باقی می ماند مربوط به حوزه تجسمی است. وقتی می خواهند تاریخ هنر را بنویسند تاریخ هنر تجسمی را می نویسند زیرا گزارش شریفی از جامعه می دهند بی آنکه سفارشی پشت آن باشد.

او با تاکید بر اینکه دولت کمترین دخالت را در حوزه هنرهای تجسمی داشته است، گفت: من هنر دفاع مقدس را هنر متعهد دینی اجتماعی می دانم و این هنر ما بدون حمایت دولت و قدرت شکل گرفته و کاملا مردمی است.

این نقاش گفت: ما برای خدمت کار ارزشی در راستای هنر متعهد احتیاجمند معاصرسازی ارزش هستیم که احتیاجمند کار علمی و پژوهشی است ما باید بیست سال پیش دانشگاه هنر انقلاب را فعال می کردیم که این اتفاق نیفتاد.

سپس محمد میرزمانی اظهار کرد: در دفاع مقدس همه مردم شرکت داشتند. در هنر هم همین گونه بود و آثار بسیار تاثیرگذار در حوزه موسیقی دفاع مقدس عرضه شد. حضور موسیقی محدود نبود. ما مراکز موسیقی انقلابی داشتیم. اما الان مرکز موسیقی به دفتر موسیقی تبدیل شده که بیشترین وظیفه آن سلبی است. آیا با این شرایط می توان موسیقی دفاع مقدس فراوری کرد.

ایوب آقاخانی نیز گفت: من به تصدی گری وزیر فعلی ارشاد خوشبین هستم که این خوشبینی می تواند باطل شود و یا می تواند با جهد و جدی که او پیش گرفته ادامه داشته باشد. وزیراگر دغدغه شنیدن نداشت این جلسه را برگزار نمی کرد.

او در ادامه رو به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آقای صالحی اگر واقعا قصد و نیت فراوری آثار در حوزه نمایشی در حوزه دفاع مقدس را دارید بدانید باید ریل گذاری فرسوده این حوزه را عوض کنید. بحران ما نداشتن مخاطب است زیرا این ریل گذاری ما را به جایی برده که مخاطب پیشاپیش دیدگاه منفی نسبت به اثر ما دارد. زیرا یک عمر به او شعار ایدئولوژی متورم و گرفتاری تحویل دادند.

او ادامه داد: پیش از این در لحظه، سیاستگذاری شده اما آن سیاستگذاری ها برای دانشجویان مفراوری نیمه دوم دهه هفتاد من هیچ اهمیتی ندارد. ما باید به زبان آنها کار کنیم. اما بلد نیستیم زیرا افرادی که ما را به این سمت هل می دهند در تعصب دهه شصت مانده اند.

آقاخانی با بیان اینکه بیت المال بابت این کارها حرام می شود، ادامه داد: ما باید روی اتقافاتی که به ضرورت استراتژیک رخ می دهد نگاه ویژه داشتیم، زیرا اعتقاد داریم دفاعمان مقدس است.

در بخش پایانی این نشست سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به برگزاری این نشست گفت: فلسفه این نشست، این نگاه بود که اهالی ادب، هنر، فرهنگ و رسانه با وجود اینکه در شاخه های مختلفی فعالیت دارند اما موضوعات مشترکی مانند دفاع مقدس دارند که با هم پیوند می خورند. اگر این پیوندها انجام شود به ایجاد فضای هم افزانه تر یاری می نماید. شاید یکی از اتفاق هایی که می تواند یاری کند جوانان را با مفاهیمی که می خواهیم آشنا کنیم این پیوندهاست. نشست و برخاست اهالی حوزه ها با اتقاق های تازه یاری می نماید و ما احتیاجمند نشست و برخاست های دیگر با حضور دیگر مشترک اهالی فرهنگ و رسانه هستیم. در حوزه اقوام ایرانی و حوزه زنان اتفاق های تازه ای در حوزه ترکیب سازی ها می تواند اتفاق جدیدی بیفتد.

او با تاکید بر اینکه ما باید نسلی را بشناسیم که فکر می کنیم که باید اتصال هویتی داشته باشد و انقطاع نسلی نداشته باشد، گفت: این کار یاری می نماید که ایران و اسلام بماند. ما امروز بیش از همواره به این اتصال احتیاج داریم فرزندان ما در معرض خطرهای زیادی هستند و فرصت های زیادی نیز دارند. ما باید نسل های جدید حلقه ارتباطی را قوی تر کنیم، برای خودمان حرف نزنیم، برای خودمان شعر نگوییم، برای خودمان داستان ننویسیم و نقاشی نکنیم. اگر بخواهیم با زبان گذشته صحبت کنیم این اتفاق نمی افتد.

او ادامه داد: حوزه دفاع مقدس باید پویایی های خودش را داشته و الان هم این پویایی ها هست. اما این ها وقتی می تواند امیدساز باشد که ما حس کنیم فضایی که در واقعیت امروز داریم و واقعیت فردایمان ارتباط خوبی را برقرار کنیم. اتفاق های تازه می افتد و این مبارک است، ما دنبال اتفاقاتی هستیم که کمتر در بحث ها دیده شده است.

صالحی با بیان اینکه ما زیرخاکی های زیادی در حوزه دفاع مقدس داریم، گفت: جنگ تحمیلی طولانی ترین جنگ بعد از جنگ ویتنام بود و وسعت و ترکیب آن همه اقشار را دربرمی گرفت. این جنگ و اتفاقات پیرامونش می تواند دارای زیرخاکی های زیادی باشد که می توان در آن کشف کرد. مهم این است عرصه خلاقیت ها و نوآوری ها را محدود نکنیم و اجازه دهیم نقب بزنند به این زیرخاکی ها و طعم های تازه را بچشانند. اجازه بدهیم مردم با طعم های تازه دفاع مقدس را بخوانند، ببینند و بشنوند.

او افزود: اگر این حرکت تازه را با خود داشته باشیم می تواند به پایه ای برای صیانت ایران و حفاظت از ارزش های انسانی تبدیل شود. همچنین فرصتی است برای تبادل نظر با دنیا و می توانند در قالب دفاع مقدس روایتی معاصر از ایران ببینیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وزیر ارشاد پای درد دل های اصحاب فرهنگ نشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارشاد پای درد دل های اصحاب فرهنگ نشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید