فراکسیون البناء از گزینه های جدید نخست وزیری عراق اطلاع داد

به گزارش وبلاگ پنجره، فراکسیون اکثریت مجلس عراق از توافق اولیه بر سر گزینه های نخست وزیری عراق اطلاع داد و گفت که یکی از مشاوران رئیس جمهور بیشترین بخت را دارد.

فراکسیون البناء از گزینه های جدید نخست وزیری عراق اطلاع داد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ پنجره، مختار الموسوی نماینده ائتلاف البناء در مجلس عراق درباره جدیدترین گزینه های پیشنهادی این ائتلاف برای نخست وزیری شرح داد.

به نوشته پایگاه خبری المعلومه وی گفت: سه گزینه برای نخست وزیری مطرح است که عبارتند از: علی شکری مشاور رئیس جمهور، محمد توفیق علاوی و یک شخصیت نظامی و شکری بیش از سایران بخت تصدی پست نخست وزیری را دارد.

این نماینده عراقی گفت: آنچه در شرایط کنونی از اهمیت زیادی برخوردار است، مسئله انتخاب نخست وزیر و پیامدهای حضور آمریکا و تظاهرات قریب الوقوع ضدآمریکایی است و پس از این تظاهرات و پیامدهای آن که به دعوت مقتدی الصدر برگزار خواهد شد، یکی از این سه شخصیت را برای تصدی پست نخست وزیری معرفی خواهیم کرد.

رهبر جریان الصدر عراق سه شنبه پیش (14 ژانویه)، مردم کشورش را به برگزاری تظاهرات میلیونی در محکومیت حضور نظامیان آمریکایی فراخواند و با بیان اینکه آمریکا، آسمان عراق و حاکمیت آن را نقض نموده ، خطاب به مردم عراق گفت: عراق شما را به فریاد می خواند، سستی و کوتاهی نکنید و به فریادش برسید.

این تظاهرات میلیونی قرار است روز آدینه (24 ژانویه) در ساعت 9 صبح در بغداد شروع گردد و همزمان در استان های دیگری عراقی نیز ادامه یابد.

از سوی دیگر محمد البلداوی نماینده ائتلاف الفتح نیز از توافق اولیه میان فراکسیون های شیعی برای معرفی یک فرد برای تصدی پست نخست وزیری طی هفته جاری اطلاع داد و گفت که فراکسیون های سیاسی کرد و سنی، به آنها ابلاغ نموده اند که برای نخست وزیری فرد مورد توافق گروه های شیعی مانع تراشی نخواهند کرد.

پیشتر، حامد الموسوی دیگر نماینده ائتلاف الفتح نیز اعلام نموده بود که ائتلاف های البناء و الاصلاح بر سر مسئله نخست وزیری توافق نموده اند و طی روزهای آینده، وی را معرفی خواهند کرد.

فراکسیون البناء، به رهبری هادی العامری، اول دی ماه طی نامه ای به رئیس جمهور عراق، اعلام نموده بود که رهبران فراکسیون های زیر مجموعه ائتلاف البناء، قصی عبدالوهاب السهیل وزیر آموزش عالی عراق را به عنوان نامزد نخست وزیری معرفی می نمایند و از برهم صالح می خواهند که مطابق ماده 76 قانون اساسی عراق، السهیل را مأمور تشکیل دولت کند.

اما پس از اعتراض بعضی گروه های سیاسی و شماری از تظاهرات نمایندگان، السهیل طی نامه ای از پذیرش این پست انصراف داد. سپس فراکسیون البناء اسعد العیدانی استاندار بصره را برای تصدی این پست به برهم صالح معرفی کرد اما رئیس جمهور عراق با وقت کشی و بهانه تراشی از معرفی العیدانی به مجلس خودداری کرد و به استعفا تهدید کرد.

پس از این مسائل، ائتلاف البناء اسامی سه نامزد دیگر را طرح کرد که عبارت بودند از عبدالغنی الاسدی فرمانده سابق سازمان مبارزه با تروریسم عراق، مصطفی الکاظمی رئیس فعلی سازمان اطلاعات عراق و توفیق الیاسری رئیس سابق سازمان مبارزه با تروریسم بغداد. اما ظاهرا بر سر این اسامی نیز توافقی نهایی صورت نگرفت.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "فراکسیون البناء از گزینه های جدید نخست وزیری عراق اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراکسیون البناء از گزینه های جدید نخست وزیری عراق اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید