درباره جماعتی که به محمود فکری هم رحم نمی نمایند

به گزارش وبلاگ پنجره، وقتی محمود فکری برای اولین بار پیراهن باشگاه استقلال را بر تن نموده بود، بخش زیادی از منتقدان دهه هفتادی امروز او هنوز به جهان نیامده بودند. وقتی او با آن گل تماشایی از راه دور دروازه پرسپولیس را باز کرد، فحاشان امروز به این چهره هنوز در دوران ابتدایی پشت میز های مدرسه دیده می شدند.

درباره جماعتی که به محمود فکری هم رحم نمی نمایند

چطور یک چهره همواره آرام و یک پیشکسوت محترم فوتبالی این چنین مورد حمله قرار می گیرد و آب از آب تکان نمی خورد؟ چطور می گردد ساکت ماند و این سیل زشت از توهین ها را به نظاره نشست؟ چند نفر، چند مربی و چند بازیکن باید قربانی این حمله ها شوند که کسی کاری برای فرهنگ نابود شده فوتبال ایران انجام بدهد؟ چه زمانی باید بفهمیم که هیچ مسابقه و هیچ جامی، ارزش توهین کردن به خانواده یک انسان را ندارند؟

تلخ و تاسفبار است که حملات به محمود فکری نه از سوی طرفداران تیم رقیب، بلکه از سوی استقلالی ها مطرح می گردد. مردی که با استقلال سه بار قهرمان لیگ برتر شده، سه بار جام حذفی را برده، پنج بار به نایب قهرمانی لیگ رسیده و یک نایب قهرمانی آسیا را با پیراهن آبی در کارنامه دارد، حالا سیبل تازه در فضا یا به عبارت بهتر باغ وحش مجازی است. او با 345 بازی رسمی، رکورددار بازی با پیراهن آبی ها در ادوار لیگ برتر به شمار می رود. اگر محمود فکری این چنین مورد حمله طرفداران استقلال قرار بگیرد، پس هر کس دیگری نیز می تواند در موقعیت او باشد. ظاهرا پسربچه ها و دختربچه های نوجوان پای اینستاگرام که با تتلو دم می گیرند و برای فحش های او سرودست می شنمایند، عادت نموده اند که هیچ خط قرمزی را رعایت ننمایند.

تصور نکنید که این اتفاق تنها در باشگاه استقلال رخ می دهد. پرسپولیسی ها نیز بار ها و بار ها چنین رفتاری را در قبال اسطوره های شان به نمایش گذاشته اند. اگر امروز جلوی این موضوع گرفته نگردد. اگر امروز دلسوزان فوتبال به وسط ماجرا نیایند و از فکری حمایت ننمایند، دیگر هیچ امیدی به بهبود اوضاع این فوتبال وجود نخواهد داشت. فوتبالی که در آن مردی با سابقه 6 پیروزی در دربی و ساختن یک عمر خاطره خوب برای باشگاه، این چنین درشبکه های اجتماعی سلاخی می گردد.

گناه محمود فکری چیست که این چنین مورد قضاوت های تند و شتاب زده قرار گرفته است؟ شاید باورنکردنی به نظر برسد، اما تنها دلیل برای صدور حکم علیه او در نگاه طرفداران استقلال، اشاره به شایستگی پرسپولیس برای قهرمان شدن در رقابت های این فصل بوده است. او به خاطر همین جمله ساده، این چنین توهین می شنود. این توهین ها، پیغام مشخصی دارند. اینکه در این فوتبال، ظاهرا هر کس باید نظر شخصی اش را پیش خودش نگه دارد و تنها بر اساس تمایلات رنگی نظر بدهد.

یک نفر هم که سعی نموده این معادله زشت را عوض کند و نظر واقعی اش را با افراد دیگر در میان بگذارد، با حملاتی تند و غضب آلود روبه رو می گردد. حیرت انگیز است که همین طرفدار های پای اینستاگرام، تصور می نمایند که از محمود فکری استقلالی تر هستند. خیلی از آن ها هنوز 300 بازی استقلال را حتی از صفحه تلویزیون نیز تماشا ننموده اند! قبل از سرزنش اهالی فوتبال به خاطر اظهارنظر های یک سویه همیشگی، باید این جو ها را نیز در نظر بگیریم. جماعتی که هر روز علیه تیم رقیب و طرفدارانش مصاحبه می نمایند، به خوبی می دانند که اگر جمله ای خلاف این به زبان بیاورند، با چه حملاتی روبه رو خواهند شد. حقیقت آن است که حالا دیگر فوتبال ایران، به یک جنگ گلادیاتوری شباهت پیدا نموده و فوتبالی ها برای محبوب شدن، حتما باید با نیزه به طرف رقیب حمله نمایند. این وسط اگر کسی راه متفاوتی را در پیش بگیرد، با انبوهی از شعار ها و جملات زشت روبه رو خواهد شد. جملاتی که شاید آدم ها را از حرف زدن پشیمان نمایند، اما نمی توانند عقیده آن ها را تغییر بدهند.

سال ها محمود فکری پس از گل زنی در دربی پایتخت، شادی چندانی انجام نداد و در شرح این حرکت، دست روی این نکته گذاشت که نمی خواسته طرفداران تیم رقیب را بیشتر ناراحت کند. چراکه آن ها نیز برای تماشای پیروزی تیم محبوب شان به استادیوم قدم گذاشته بودند. ما از چنین فوتبالی با چنین روحیه ای، به جایی رسیدیم که هر روز باید جنگ علنی تازه ای را با باشگاه رقیب شروع کنیم تا لایک ها و کامنت های بیشتری به دست بیاوریم. این فوتبال دیگر حتی به محمود فکری هم رحم نمی کند. مرد همواره آرامی که قربانی فزونی رنگ ها به انسانیت شده است!

منبع: توسعه ایرانی

منبع: فرارو

به "درباره جماعتی که به محمود فکری هم رحم نمی نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره جماعتی که به محمود فکری هم رحم نمی نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید