یادگاری: دین و مذهب باعث ایجاد بنیان های فرهنگی می گردد

به گزارش وبلاگ پنجره، رئیس سابق جهاد دانشگاهی گفت: یکی از عواملی که باعث ایجاد بنیان های فرهنگی می گردد مقوله مذهب و دین است که خوشبختانه در کشور ما وجود دارد و سایر کشورها نیز از آن بی بهره هستند.

یادگاری: دین و مذهب باعث ایجاد بنیان های فرهنگی می گردد

محمدحسین یادگاری رئیس سابق جهاد دانشگاهی در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ پنجره، با اشاره به اینکه مذهب و دین باعث ایجاد بنیان های فرهنگی می گردد، گفت: یکی از ویژگی هایی که در کشور ایران وجود دارد مقوله مذهب و دین است که نه تنها باعث ایجاد بنیان های فرهنگی شده بلکه در بسیاری از مسائل اجتماعی، مالی و حتی سیاسی توانسته تأثیرگذاری خوبی را به همراه داشته باشد. در واقع یکی از اساسی ترین مباحثی که در حوزه آموزش و پژوهش در ایران مورد توجه قرار گرفته و تا حد زیادی توانسته تأثیر مثبتی بگذارد مقوله مذهب و دین است.

مذهب و دین به رشد و شکوفایی علم و فناوری یاری نموده است

وی افزود: مقوله مذهب و دین جزء مباحثی است که در کشورهای غربی به هیچ عنوان به آن توجه نمی گردد و این موضوع برای ما اهمیت زیادی دارد چرا که توانسته در بسیاری از موارد به رشد و شکوفایی علم و فناوری یاری کند. در واقع باید به این نکته اشاره کنم که پیشرفت هایی که در حوزه انرژی هسته ای و صنایع هوافضا و بسیاری دیگر در چند سال اخیر رخ داده است بعضی از آن مربوط به اعتقادات دانشمندان ایرانی و پشتکار آنها دارد.

بخشی از پیشرفت های علم و فناوری همراه با مذهب و دین حاصل شده است

رئیس سابق جهاد دانشگاهی توضیح داد: به عقیده من زمانی یک اثر هنری می تواند فاخر واقع گردد که روح را به تعالی برساند چرا که اگر دستاوردی را با هنر آمیخته نکنیم بدون شک اثرگذاری نخواهد داشت. در حوزه پیشرفت های علم و فناوری هم اگر مذهب و دین با فعالیت های پژوهش و تحقیقاتی همراه نباشد نمی تواند نتایج خوبی حاصل گردد.

باید ارتقای اساتید بر اساس تحقیق و فراوری محصول تغییر پیدا کند

وی افزود: یکی از اقداماتی که باید در حوزه کیفیت آموزشی انجام گردد موضوع ارتقای رتبه اساتید است که در حال حاضر این رتبه بندی بر اساس فراوری مقاله حساب می گردد. این در حالی است که باید ارتقای اساتید بر اساس تحقیق و فراوری محصول تغییر پیدا کند. در واقع باید فعالیت های پژوهشی جریان ساز شده و در کنار فراوری علم نیازهای جامعه را رفع کند.

عملکرد مراکز علمی باید به نگاه کیفی تغییر کند

یادگاری در سرانجام گفت: در حال حاضر فعالیت های آموزشی و علم و فناوری با نگاه کمی اتفاق می افتد که باید در این رابطه عملکرد مراکز علمی به نگاه کیفی تغییر کند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "یادگاری: دین و مذهب باعث ایجاد بنیان های فرهنگی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادگاری: دین و مذهب باعث ایجاد بنیان های فرهنگی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید