تکنیک آزمایشی سازمان جهانی بهداشت برای کنترل چند بیماری کشنده

به گزارش وبلاگ پنجره، تکنیکی که پشه های نر را با استفاده از پرتونگاری عقیم می نماید به زودی به عنوان بخشی از کوشش های سازمان جهانی بهداشت برای کنترل بیماری هایی چون چیکونگونیا، تب دِنگی و زیکا مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

تکنیک آزمایشی سازمان جهانی بهداشت برای کنترل چند بیماری کشنده

به گزارش وبلاگ پنجره، تکنیک عقیم سازی حشرات (SIT) نوعی روش کنترل جمعیت حشرات است. این تکنیک شامل پرورش مقادیر زیادی پشه های نر عقیم شده در مراکز تخصصی و سپس آزاد کردن آنها برای جفت گیری با پشه های ماده در طبیعت است. از آنجا که این آمیزش به تولدی نمی انجامد، جمعیت حشرات به مرور زمان کاهش می یابد.

برنامه ویژه تحقیق و آموزش در زمینه بیماری های گرمسیری و آژانس بین المللی انرژی اتمی با همکاری سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و سازمان دنیای بهداشت، سند هدایت را برای کشورهایی که علاقمند به آزمایش این روش برای عقیم کردن پشه ها هستند، فراهم نموده اند.

این روش نخستین بار بوسیله وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا توسعه یافت و اخیرا در بخش کشاورزی در شش قاره دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

نیمی از جمعیت دنیا در خطر بیماری تب دِنگی

بنابر گزارش یورونیوز، دکتر سمیه سوامیناتان از دانشمندان سازمان دنیای بهداشت می گوید که نیمی از جمعیت دنیا در حال حاضر در خطر ابتلا به بیماری تب دِنگی هستند. او می گوید با تمام کوشش هایی که برای کاهش ابتلا به این بیماری اجرا شده اما تاثیر روش هایمان تاکنون محدود بوده است و این روش جدید می تواند جالب توجه باشد.

بیماری تب دِنگی نوعی بیماری ویروسی است که به وسیله پشه منتقل می گردد و در چندین کشور از جمله هند و بنگلادش و جنوب آسیا بیشتر شایع است.

بیماری هایی که به وسیله پیشه منتقل می گردد مانند مالاریا، تب دِنگی، زیکا، چیکونگونیا و تب زرد حدود 17 درصد کل بیماری های عفونی در سطح دنیا را تشکیل می دهند که سالانه جان بیش از 700 هزار نفر را می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تکنیک آزمایشی سازمان جهانی بهداشت برای کنترل چند بیماری کشنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنیک آزمایشی سازمان جهانی بهداشت برای کنترل چند بیماری کشنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید