150 شرکت برطرف تعهد ارزی نکرده به دادستانی معرفی شدند

به گزارش وبلاگ پنجره، محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات درباره فرایند برخورد با صادرکنندگانی که برطرف تعهد ارزی سال 1397 خود را انجام نداده اند، گفت: از امروز (سه شنبه اول بهمن ماه 1398) که مهلت صادرکنندگان برای برطرف تعهد ارزی سال 97 به سرانجام رسیده، به طور عملی بانک مرکزی فهرست برگشت ارز حاصل از صادرات سال قبل را برای سازمان امور مالیاتی ارسال می نماید و این سازمان نیز برای آن دسته از صادرکنندگانی که بیش از 70 درصد صادرات خود را برطرف تعهد نموده باشند، ضریب صفر مالیاتی معادل 100 درصد و همچنین استرداد 100 درصدی مالیات بر ارزش افزوده اعمال خواهد نمود.

150 شرکت برطرف تعهد ارزی نکرده به دادستانی معرفی شدند

وی ادامه داد: آن دسته از صادرنمایندگانی که کمتر از 70 درصد از ارز حاصل از صادرات خود را نیز برطرف تعهد نموده باشند، متناسب با همان میزان ضریب صفر مالیاتی برای آنها اعمال شده و متناسب با همان ضریب نیز مالیات بر ارزش افزوده آنها استرداد می گردد.

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران اعلام نمود: از امروز به بعد اتفاق جدید و خاصی برای صادرنمایندگان رخ نخواهد داد و آنهایی که کمتر از 70 درصد از ارز خود را بازگردانده اند نیز کماکان می توانند از چهار روش بانک مرکزی برای برطرف تعهد خود استفاده نمایند.

لاهوتی در مورد معرفی صادرنمایندگان به مرجع قضایی نیز گفت: این اتفاق تنها برای آن دسته از صادرنمایندگانی خواهد افتاد که بازگشت ارز آنها به چرخه مالی صفر بوده و تماس های بانک مرکزی را نیز بی پاسخ گذاشته اند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ادامه داد: براساس اطلاعی که ما داریم از ابتدای اجرای سیاست برطرف تعهد ارزی تا به امروز، حدود 150 شرکت هستند که حجم زیادی صادرات داشته و نه تنها یک دلار نیز به چرخه مالی بازنگردانده اند، بلکه جوابگوی بانک مرکزی به شکل تلفنی هم نبوده اند.

وی شرح داد: این شرکت ها به دایره ای در دادگستری معرفی خواهند شد که برای این امر ایجاد شده است. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اعلام نمود: نگاه و رویکرد بانک مرکزی درباره صادرنمایندگان تعاملی بوده و اگر صادرنماینده ای مسئله ای داشته به پرونده وی رسیدگی شده و اگر گفته های آنها ثابت شده باشد، برخورد قضایی و معرفی به مرجع قضایی نشده اند.

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران اعلام نمود: البته کارت بازرگانی بعضی از شرکت ها اجازه فعالیت نداشته یا اگر وارداتی با ارز حاصل از صادرات خود انجام داده اند، اجازه واردات نداشته اند و میزان بازگشت ارز آنها مورد نظر نبوده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "150 شرکت برطرف تعهد ارزی نکرده به دادستانی معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "150 شرکت برطرف تعهد ارزی نکرده به دادستانی معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید