علت مرگ دسته جمعی پرندگان مهاجر در مازندران ، شیوع 3 نوع آنفولانزا

به گزارش وبلاگ پنجره، مدیرکل دامپزشکی مازندران درباره مرگ دسته جمعی پرندگان مهاجر، با اعلام اینکه در آنالیز ها آنفولانزای H5، H7 و H9 تشخیص داد شده است، گفت: پس از نمونه برداری و رصد آزمایشگاه، کارشناسان این سازمان آنفولانزای فوق حاد پرندگان را تایید کردند.

علت مرگ دسته جمعی پرندگان مهاجر در مازندران ، شیوع 3 نوع آنفولانزا

به گزارش وبلاگ پنجره به نقل از فارس، حسین رضوانی در ارتباط با آنالیز های اجرا شده علت تلفات پرندگان شکاری در شرق استان مازندران، با اعلام اینکه در آنالیز ها آنفولانزای H5، H7 و H9 تشخیص داد شده است، توضیح داد: بیماری نیوکاسل این پرندگان منفی بوده است.

  • مجله آنفلوآنزا

مدیرکل دامپزشکی مازندران گفت: نتایج آنالیز ها را به سازمان دامپزشکی کشور ارسال کردیم.

وی اضافه نمود: در آنالیز های امروز کارشناسان ما تنها 30 قطعه پرنده تلف شده مشاهده شده که با توجه به میزان تلفات روزهای گذشته به صورت چشمگیر کاهش پیدا کرده است.

رضوانی اضافه نمود: دفن بهداشتی در روزهای گذشته و امروز اجرا شده و نمونه تلف شده و زنده برای آنالیز بیشتر به سازمان دامپزشکی کشور ارسال شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که تلفات این تعداد از پرنده ها در گذشته سابقه داشته است، اضافه نمود: سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده که در گذشته مرگ این تعداد پرنده وجود داشته اما بحث مسمومیت مطرح شده بوده است.

مدیرکل دامپزشکی مازندران در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است این بیماری به مرغداری ها و مراکز فراوری گوشت سفید منتقل گردد، گفت: به دلیل حساسیت های که در مراکز فراوری گوشت سفید وجود دارد امکان انتقال از حیوانات وحشی به مرغداری ها وجود ندارد مگر اینکه خطای انسانی رخ دهد.

وی با اعلام اینکه حساسیت در ارتباط با آنفولانزا بسیار برجسته می گردد، گفت: فراوریکننده گوشت سفید نه تنها در ارتباط با آنفولانزا بلکه نسبت به سایر بیماری ها هم باید مراقبت های لازم را اعمال کند.

رضوانی در پاسخ به این سوال که آیا اطلاع دارید این بیماری در کشورهای حاشیه دریای خزر هم مشاهده شده است، پاسخ داد: اطلاعی ندارم اما در ایران کمترین موارد ابتلا به بیماری فوق حاد پرندگان شکاری مشاهده شده است و جزء کشورهای پاک مطرح است.

وی با اعلام اینکه به دلیل کاهش تلفات از نظر ما بیماری محسوب نمی گردد، اعلام کرد: روز چهارشنبه تلفات 40 قطعه بوده، روز گذشته 460 مورد و امروز به 30 قطعه رسیده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "علت مرگ دسته جمعی پرندگان مهاجر در مازندران ، شیوع 3 نوع آنفولانزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت مرگ دسته جمعی پرندگان مهاجر در مازندران ، شیوع 3 نوع آنفولانزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید