تکنیک روز موزه داری در جهان که ایران از آن عقب مانده است، نقش مهم فناوری های نوین در جذب مردم به موزه ها

به گزارش وبلاگ پنجره، شاید این روزها صحبت های زیادی در مورد ضرر و زیان کرونا و اینکه چقدر به حوزه میراث فرهنگی خسارت وارد کرده به میان آمده باشد اما باتوجه به تمام این مسائل شایدبهتر است که در جستجوی راهکارهایی جدید باشیم.

تکنیک روز موزه داری در جهان که ایران از آن عقب مانده است، نقش مهم فناوری های نوین در جذب مردم به موزه ها

نا گفته نماند که یکی از مکان های فرهنگی مهم در هر کشوری موزه ها هستند چرا که پیام آور تاریخ هستند و هر کدام از اشیای درون آن نشان دهنده فرهنگ و آدابی است که می خواهد مطلبی را به ما منتقل کند اما باوجود این ارزش و نقش مهمی که ایفا می کنند در کشور ما کمتر مورد استقبال واقع می شود اما در روزهای کرونایی شاید خیلی بیشتر از ضرر و زیان آن بهره مند شدند که عمیدی رئیس موزه پست در این باره و راهکارهای جدید برای رفع ضرر ها به خبرنگار وبلاگ پنجره، گفت:همانطور که می دانید در ایام نوروز یعنی زمانی که مردم فرصت داشتند از امکانات تاریخی و فرهنگی بازدید کنند موزه ها به دلیل شیوع کرونا تعطیل شدند.

رئیس موزه پست در ادامه گفت: در تمام دوران موزه ها رسالتی را بر دوش دارند اینکه بتوانند ارزش های جامعه را به تمام اقشار در تمام گروه ها منتقل کنند چرا که مرجع هستند اما متاسفانه در این شرایط حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بسیار متضرر شد.

او اضافه نمود: موزه ارتباطات به عنوان موزه پیشگام در زمینه فناوری های نوین از اواخر اسفند برنامه ریزی های خود را انجام داد و توانست شرایط بازدید موزه ها را به صورت مجازی فراهم کند و خوشبختانه با این کار توانست تعامل بین موزه ای بسیار خوبی را برقرار کند.

عمیدی مطرح نمود:ما برای اولین بار توانستیم شرایط پخش زنده بازدید از موزه ها را فراهم کنیم به طوریکه به طور مجازی مردم وارد موزه می شدند و در ابتدا رئیس موزه توضیحاتی درباره موزه بیان می کرد و راهنماهای موزه در زمان یک الی یک ساعت و نیم تمام موزه را توضیح می دادند.

رئیس موزه پست مطرح نمود:جالب است بدانید که این ایده ای که در کشور ما اجرایی شد پس از آن در فاصله 10 الی 15 روزه در بسیاری از نقاط دنیا به اجرا درآمد. اما ما یک مشکل بزرگی داریم که مردم ما هنوز با موزه ها ارتباط خوبی ندارند.

او گفت: شاید دلیل اینکه مردم نمی توانند ارتباط خوبی با موزه ها برقرار کنند این باشد که موزه داران ودست اندرکاران آن از فضای دیجیتالی سازی بسیار هراس دارند و از آن فاصله می گیرند و مسئله دیگر این است که شرایط برای انتقال مفاهیم بر ای تمام سنین مانند بچه ها، جوانان و نوجوانان نداریم.

عمیدی اضافه نمود: باید بتوانیم موزه ها را به عنوان یک رسانه ای برای نمایش گذر فرهنگی تلقی کنیم که پیام آور تاریخ است. همچنین باید بتوانیم موزه ها را برای قشر جوان بیشتر معرفی کنیم.

رئیس موزه پست اضافه نمود: در دنیا به تجربه جدیدی برای اداره موزه ها رسیده اند که آن رویداد محور کردن موزه ها است؛ بطوریکه توانسته اند فضایی برای رویدادهای تمام سنین ایجاد کرده تا بتوانند از آن استفاده کنند. متاسفانه در کشور ما موزه ها بیشتر به صورت اختصاصی جلو می فرایند.

او بیان نمود:رویداد محوری کردن موزه ها از این جهت حائز اهمیت است که می تواند امکان گفتگو های بین رشته ای را برای تمام افراد فراهم کند از این رو ما هر روز باید اطلاعاتمان را به روز کنیم و موزه هایمان علاوه بر اینکه پیام آور تاریخ هستند باید تلاقی سه حوزه تاریخ، جامعه شناسی وموزه شناسی باشند.

عمیدی گفت: من فکر می کنم ما باید با دانش روز، موزه هایمان را با یک روایت جدیدی از اشیا معرفی کنیم تا بتوانیم مخاطبان بیشتری را جذب کنیم و بیشتر بتوانند با موزه ها انس بگیرند.

رئیس موزه پست مطرح نمود:در روزهای شیوع کرونا موزه های خصوصی بیشتر از موزه های دولتی دچار ضرر و زیان شدند که به نسبت، کار آنها برای جبران این خسارت ها سخت است.

او مطرح نمود: نقش فناوری های نوین برای جبران خسارت ها کم نیست چرا که این فناوری ها همانند اینترنت، اشیا و سیستم ثبت اطلاعات که در دنیا به خوبی پیشرفت کرده می تواند برای ما هم کاربردی و مفید واقع شود.

شاید با کمی تامل و دقت نظر بتوانیم ایده هایی را ارائه دهیم که علاوه بر جبران خسارت ها بتوانیم با نهادینه کردن روش های نوین هم مردم را بیشتر ترغیب کنیم و برای استقبال از آثار فرهنگی و هم با استفاده از آن روش های کسب درآمدی و همچنین ارزآوری بهتری داشته باشیم.

باشگاه وبلاگ پنجره

منبع: گردشبان

به "تکنیک روز موزه داری در جهان که ایران از آن عقب مانده است، نقش مهم فناوری های نوین در جذب مردم به موزه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنیک روز موزه داری در جهان که ایران از آن عقب مانده است، نقش مهم فناوری های نوین در جذب مردم به موزه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید