بازتاب پدیده ابرماه سرخ آبی در رسانه های خارجی

به گزارش وبلاگ پنجره، در پی وقوع همزمان سه پدیده نادر اَبَر ماه، ماه آبی و ماه گرفتگی، رسانه های بین المللی هر کدام با انتشار عکس و فیلم، این پدیده خارق العاده را پوشش دادند.

بازتاب پدیده ابرماه سرخ آبی در رسانه های خارجی

به گزارش وبلاگ پنجره، رسانه های خارجی پدیده نادر دیشب را در شبکه های اجتماعی با هشتگ #SuperBlueBloodMoon بازتاب دادند.

پایگاه خبری سی.ان.ان (CNN) در حساب کاربری شبکه اجتماعی خود با انتشار ویدیویی کوتاه، این پدیده را بازتاب داد.

این پایگاه خبری نوشت: شباهت های رصدگران آسمان دیشب، شب خاطره انگیزی را پشت سر گذاشتند؛ شبی که با ابرماه سرخ آبی همراه بود.

این پدیده یک سه گانه بسیار نادر قمری بود؛ پدیده ای که در آن ماه برای بار دوم در طول یک ماه تقویمی کامل شد، بزرگتر و روشن تر از حد معمول بود و همچنین دارای رنگ متمایل به سرخ شد.

تماشاگران آسمان در سراسر دنیا روز چهارشنبه شاهد یک پدیده بسیار نادر بودند که ابرماه سرخ آبی نامیده می گردد.

این رویداد کیهانی، ترکیبی از ماه گرفتگی، ماه سرخ و ابرماه در نیمکره غربی قابل مشاهده بود.

مردم استرالیا، آسیا، بخش هایی از روسیه و آمریکای شمالی در 31 ژانویه شاهد این واقعه بودند.

سی.ان.ان در پست دیگری چندین عکس از واقعه دیشب منتشر کرد و نوشت: تماشاگران آسمان در سراسر دنیا روز چهارشنبه شاهد یک همگرایی آسمانی نادر، یعنی یک ابرماه سرخ آبی بودند.

در این عکس ها ماه را می توان در شرق روسیه، نیویورک، کلمبیا، میانمار، تایلند و لس آنجلس دید.

خبرگزاری رویترز نیز با انتشار یک عکس این گونه نوشت: یک ماه آبی که بر فراز برج بالبوا پارک کالیفرنیا در سن دیگو دیده می گردد.

صفحه آپولوپروگرام نیز با انتشار عکسی از ماه گرفتگی در لس آنجلس، این پدیده زیبا را بازتاب داد.

یک صفحه اخترشناسی با درود به کسانی که برای دیدن این پدیده نادر زود از خواب بیدار شدند، عکس فوق العاده ای از ابرماه سرخ آبی به اشتراک گذاشت.

سایت فیز در شرح این پدیده نادر، مطلبی را بدین گونه منتشر کرد: ابرماه سرخ آبی در آسمان کشورهای گوناگون مشاهده شد، اما ظهور دوباره ابرماه سرخ آبی، چه زمانی خواهد بود؟

رصدگران سراسر دنیا، از خیابان های لس آنجلس گرفته تا دامنه کوه های آتش فشانی فیلیپین این شانس را داشتند که روز چهارشنبه، هنگامی که سایه زمین، ماه را به رنگ سرخ درآورد، ابرماه سرخ آبی را ببینند.

این نمایش آسمانی، نتیجه قرار دریافت کامل خورشید، زمین و ماه در یک خط و روی دادن یک ماه گرفتگی بود، زیرا در هنگام وقوع این پدیده، ماه در مجاورت نزدیک ترین مدار به زمین قرار می گیرد و آن را فوق العاده بزرگ می سازد.

این ابرماه، دومین ماه کامل در طی این ماه تقویمی است؛ پدیده ای موسوم به ماه آبی که نامش هیچ ارتباطی با رنگش ندارد.

واژه سرخ هم در نام این پدیده از رنگ قهوه ای مایل به قرمز ماه، هنگام قرار دریافت زمین میان ماه و خورشید و مسدود کردن اشعه های نوری که معمولا سطح ماه را روشن می نمایند، می آید.

این ماه گرفتگی در آمریکا از 3:45 بامداد آغاز شد و هم زمان، سایه تاریکی آغاز به فروبردن گوشه ای از ماه که حالا به رنگ خاکستری و سفید درآمده بود، کرد.

یک ساعت بعد، سطح ماه در تاریکی فرو رفته بود که با نام ماه گرفتگی کامل شناخته می گردد.

سپس رنگ قهوه ای مایل به سرخ، پوشاندن ماه را آغاز و هم زمان، نور طلوع و غروب ها را روی زمین منعکس کرد.

روز چهارشنبه، شرق آفریقا، شرق خاورمیانه و آسیا، بخش هایی از روسیه، استرالیا و نیوزیلند توانستند هنگام برآمدن ماه از دیدن این منظره لذت ببرند.

اما از آنجا که این واقعه در آمریکای جنوبی، آفریقا و اروپا در میانه روز اتفاق افتاده بود، مردم این مناطق، پیروز به دیدن ماه گرفتگی نشدند.

در جاکارتا پایتخت اندونزی، چندین هزار نفر از مردم برای دیدن این پدیده نادر با تلسکوپ، در صف ایستادند.

در نپال که ماه فقط در آسمان مه آلود و تاریک شب کاتماندو قابل دیدن بود، این پدیده آسمانی به عنوان یک پدیده شوم و بدشگون با احتیاط بیشتری رصد شد.

روزنامه های محلی در این منطقه با اشاره به آداب و رسوم هندوها به مردم هشدار دادند که طی این ماه گرفتگی چیزی نخورند و نیاشامند، نخوابند و حتی به توالت هم نروند!

ناسا، تلسکوپ ها و ابزارش را به گونه ای روی مدارگرد شناسایی ماه تنظیم کرد که اثر افت دما را طی این ماه گرفتگی 1 ساعت و 16 دقیقه ای بسنجند.

آژانس فضایی آمریکا در بیانیه ای گفت: دیدن آن چه که هنگام خنک شدن سطح ماه اتفاق می افتد، به دانشمندان یاری خواهد نمود به سرعت بعضی ویژگی های پوشش سنگی سطح ماه موسوم به رگولیت که مخلوطی از خاک و سنگ های سست است و چگونگی تغییر آن را به مرور زمان متوجه شوند.

آخرین ابرماه سرخ آبی در تاریخ 30 دسامبر سال 1982 اتفاق افتاده بود که در اروپا، آفریقا و آسیای غربی دیده شد.

آخرین ابرماه سرخ آبی در آمریکای شمالی در سال 1866 اتفاق افتاده بود.

گفتنی است اگر روز چهارشنبه، پیروز به دیدن این ابرماه نشده اید، ماه گرفتگی کامل ماه آبی بعدی در تاریخ 31 دسامبر سال 2028 رخ خواهد داد؛ اگرچه بزرگی آن به اندازه این ماه نخواهد بود، زیرا تا این اندازه به زمین نزدیک نخواهد شد.

مورد بعدی ماه گرفتگی نیز در تاریخ 31 ژانویه 2037 رخ خواهد داد.

برایان راچفورد (Brian Rachford)، استادیار فیزیک دانشگاه Embry-Riddle Aeronautical گفت: رنگ سرخ ماه در طول ماه گرفتگی، بسیار نادر است و دیدن یک ماه سرخ به ندرت پیش می آید.

وی اضافه کرد: یکی از ویژگی های مهم درباره ماه گرفتگی این است که برای دیدن آن نیازی به تجهیزات خاص ندارید.

بازتاب ظهور ابرماه سرخ آبی در شبکه اجتماعی توئیتر:

ریکی کودی(Ricky Cody) گزارشگر هواشناسی در حساب خود نوشت: پدیده خیره نماینده ابرماه آبی از سن آنجلو

توییت NASA Moon: ماه ورود به سایه زمین را آغاز نموده است. حدود ساعت 7:51 صبح تا 4:51 زمین کاملا جلوی نور خورشید را خواهد گرفت و سایه مایل به قرمزی را روی ماه می افکند که ماه گرفتگی کامل نام دارد.

هنک ویترینگ (Hanneke Weitering)، روزنامه نگار علمی، با تلفن همراه خود تصویری از ابرماه سرخ آبی پشت یک ابر و بر فراز بروکلین منتشر کرد.

مری الیزابت مک گلین (Mary E. McGlynn)، صداپیشه آمریکایی، تصویری از ابرماه سرخ آبی بر فراز شهر بربنک کالیفرنیا منتشر کرد.

حساب Iowa Storm Chasing در توییتر خود، تصاویر این پدیده آسمانی را در ایالت آیووا آمریکا منتشر کرد که مراحل گوناگون این ماه گرفتگی را نشان می دهد.

کلر جی(Claire G)، نویسنده استرالیایی، تصاویری از فرآیند تغییر ماه را در طول این ماه گرفتگی منتشر کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازتاب پدیده ابرماه سرخ آبی در رسانه های خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازتاب پدیده ابرماه سرخ آبی در رسانه های خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید