درهای کاخ مرمر بعد از کرونا باز می گردد، بهره برداری از موزه دفینه در دهه فجر

به گزارش وبلاگ پنجره، رئیس بنیاد مستضعفان گفت: موزه دفینه در دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید.

درهای کاخ مرمر بعد از کرونا باز می گردد، بهره برداری از موزه دفینه در دهه فجر

به گزارش وبلاگ پنجره، سید پرویز فتاح در حاشیه بازدید از پروژه مقاوم سازی و بازسازی ساختمان موزه دفینه در خیابان میرداماد تهران در که همزمان با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی انجام شد، با اشاره به انجام این بازدید همزمان با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، اظهار کرد: ساختمان موزه دفینه در خلال سال های 52 تا 57 احداث شد و آن موقع کاربری های متفاوتی داشته است، ولی بعدها کارشناسان عنوان کردند که این ساختمان می تواند محل مناسبی برای به نمایش درآوردن اشیاء تاریخی و میراث گرانبهای کشورمان باشد؛ لذا این ساختمان به محلی برای نمایش آثر تاریخی تحت عنوان موزه دفینه تبدیل شد.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به کوشش این بنیاد برای مقاوم سازی ساختمان موزه دفینه گفت: با توجه به اینکه حفظ نمای این ساختمان به عنوان اولین نمای پیش ساخته کشور، مورد تاکید ویژه سازمان میراث فرهنگی بود، بنیاد مستضعفان با رعایت مسائل و ملزومات این پروژه و با اخذ مجوزهای لازم، پی و ستون های این ساختمان را مقاوم سازی کرد و برای این مقاوم سازی، کار بزرگی را رقم زد.

وی با تاکید بر اجرای عملیات مقاوم سازی بنیاد مستضعفان در ساختمان دفینه پس از اخذ مجوزهای لازم از شهرداری و سازمان میراث فرهنگی گفت: در حال حاضر عملیات مقاوم سازی این ساختمان به اتمام رسیده است و بازسازی داخلی این ساختمان در حال اجرا است.

فتاح ادامه داد: این ساختمان دارای 10 هزار متر مربع زیربناست که قرار است بیش از 8 هزار متر مربع از زیربنای آن، کاربری موزه ای داشته باشد و در آن اشیاء گرانبها و میراث تاریخی کشورمان به نمایش درآید.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به هزینه های چند ده میلیاردی این بنیاد برای بازسازی و مقاوم سازی ساختمان موزه دفینه گفت: امسال بیش از 65 میلیارد تومان هزینه بازسازی و مقاوم سازی ساختمان موزه دفینه می گردد و باید هزینه های نگهداری و حمل و نقل اشیاء تاریخی و میراثی را هم که قرار است در این موزه به نمایش درآید به این مبلغ اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه در ساختمان موزه دفینه قرار است سه موزه مجزا به بهره برداری برسد گفت: در طبقه نخست این ساختمان قرار است موزه پول احداث گردد و در آن اسکناس ها، سکه ها و اوراق بهادار قدیمی به نمایش درآید؛ در طبقه فوقانی آن نیز قرار است 1000 اثر که عمدتا دارای سابقه تاریخی بیش از 3 هزار سال هستند، در قالب موزه زیورآلات به نمایش درآیند.

فتاح ادامه داد: همچنین در طبقه سوم این ساختمان موزه ای تحت عنوان موزه جهانی معاصر احداث می گردد که 500 اثر بی بدیل را به نمایش عموم خواهد گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه راه اندازی این سه موزه در ساختمان دفینه، این ساختمان را به موزه ای بی بدیل در کشور تبدیل می نماید گفت: با توجه به اشیاء گرانبهایی که قرار است در این ساختمان و در قالب این 3 موزه به نمایش درآید، می توان به جرأت گفت که دفینه به موزه ای تبدیل خواهد شد که در تراز ایران بی نظیر است.

رئیس بنیاد مستضعفان اعلام نمود: با توجه به برنامه ریزی های اجرا شده، موزه دفینه در امسال و در دهه فجر افتتاح خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به آمادگی 100 درصد بنیاد مستضعفان برای پذیرایی از بازدید کنندگان موزه هنر ایران واقع در کاخ مرمر، گفت: موزه هنر ایران همانطور که قول داده شده بود، در اواخر سال قبل آماده بازدید عموم شد، ولی با توجه به شیوع کرونا و بسته شدن موزه ها، امکان بازگشایی آن برای عموم فراهم نشد، ولی به محض بازگشایی موزه ها با دستور مقامات مسئول، درهای موزه هنر ایران در کاخ مرمر نیز برای عموم باز خواهد شد.

فتاح با بیان اینکه موزه خودرو سومین موزه مجموعه بنیاد مستضعفان خواهد بود که در امسال به بهره برداری می رسد، اضافه نمود: در حال حاضر مجوزهای این موزه نیز اخذ شده و قرار است در این موزه، بیش از 70 خودروی تاریخی، شامل اولین خودروهای وارد شده به کشور و همچنین خودروهای بی همتا در جهان، به نمایش گذاشته گردد.

رئیس بنیاد مستضعفان اضافه نمود: علاوه بر این موارد، بنیاد مستضعفان در مجموعه رامسر نیز پروژه توسعه موزه رامسر را شروع نموده و قرار است در منطقه سخت سر، موزه بومی استان مازنداران را احداث کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان، وی با تاکید بر اینکه بنیاد مستضعفان آمادگی کامل دارد تا برای نمایش تاریخ و نشان دادن فرهنگ ملی کشور، در شهرهای بزرگی همچون اصفهان، شیراز و مشهد، موزه هایی را احداث کند اعلام نمود: نکته حائز اهمیت آن است که در نگاه اولیه، این اقدامات برای بنیاد مستضعفان هزینه زا است، ولی اگر به دستاوردهای فرهنگی حاصل از نمایش تاریخ و پیشینه کشور به نسل بعد توجه کنیم، خواهیم دید که نه تنها این اقدامات هزینه زا نیست بلکه دستاوردهای بسیاری خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "درهای کاخ مرمر بعد از کرونا باز می گردد، بهره برداری از موزه دفینه در دهه فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درهای کاخ مرمر بعد از کرونا باز می گردد، بهره برداری از موزه دفینه در دهه فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید