داعشی های در بند: مغزهای متفکر داعش آزادند

به گزارش وبلاگ پنجره، برخی زندانیان داعش در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز اذعان کردند، مغزهای متفکر برجسته و نخبه های این گروه تروریستی آزاد هستند اما مقصد و مأوای آنها همچنان نامشخص است.

داعشی های در بند: مغزهای متفکر داعش آزادند

دوربین شبکه ماهواره ای اسکای نیوز وارد یکی از زندان هایی شده که نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال این کشور آن را اداره می کنند، این زندان شامل هزاران تروریست داعشی است که در این گفت گو اعترافات و اظهارات جنجال برانگیزی را مطرح کردند.

اسیران داعشی از فرار مغزهای متفکر این تشکیلات به سمت صحرا برای مخفی شدن و حفظ اهداف تشکیلات تروریستی مذکور سخن به میان آوردند.

در این راستا زکریا مسرف، بازداشتی سوری عضو این گروه می گوید: ایدئولوژی داعش باقی است و افرادی هستند به صحرا گریخته اند و این ایدئولوژی را با خود دارند، بسیاری از آنها اکنون در صحرا هستند، آنها فرار کرده اند اما نمی دانیم کجا رفته اند.

وی که یک شبه نظامی مسلح سوری داعش است، از نحوه افتادن در دام داعش صحبت کرده و گفت: بسیار درگیری پروپاگاندای داعش شده بود و به همین دلیل در تله آن افتاد.

زکریا تاکید می کند: آنها پروپاگاندای خیلی خوبی دارند تماس هایی را برای زندگی در کنار آنها و پیوستن به داعش دریافت کردم آنها به من گفتند می توانم اینجا زیر لوای خلافت اسلامی زندگی کنم اما در نهایت اوضاع آنطور که انتظارش را داشتم، نشد.

اسحاق مصطفاوی دیگر عضو داعش که تابعیت انگلیسی دارد به خبرنگار اسکای نیوز گفت، بنا بر تصمیم شخصی اش به داعش ملحق شد.

وی می گوید: از لندن برای زندگی زیر پرچم خلافت خودخوانده داعش به سوریه رفتم اما اشتباهات زیادی از این گروه سر زد، همانطور که می دانید از اشتباهاتمان درس گرفتیم.

از طرف دیگر، یک محافظ زندان معتقد است، آنها نمی توانند مسؤولیت این زندانیان را بپذیرند زیرا زندانی ها مثل بمب ساعتی هستند که هر لحظه ممکن است منفجر شوند.

این نگهبان با یادآوری وقایع اکتبر گذشته و فرار صدها داعشی در زندانی مشابه در رقه شرح داد: نگهبانی و مراقبت ها بیش از گذشته ضروری شده است و این حقیقت تلخی است که اداره زندان می داند.

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه قبلا گفته بود، نیروهای او بین 9000 تا 12 هزار عضو داعشی را در بند دارند.

همچنین یک مقام وزارت خارجه آمریکا شرح داد، هزاران داعشی در بند در شمال شرق سوریه خطر امنیتی بزرگی هستند که می توان آنها را بمب های ساعتی خواند.

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام برجسته آمریکایی گزارش داد: شرایط کنونی شرایط مناسب امنیتی نیست و آنها بمب های ساعتی هستند به طوریکه 10 هزار بازداشتی داریم و بسیاری از آنها جنگجویانی خارجی هستند.

این مسؤول بار دیگر تاکید کرد، آنها باید به کشورهای خود بازگردانده شوند.

به گفته این مسؤول، آمریکا متقاعد شده که نیروهای دموکراتیک سوریه می توانند امنیت تمام بازداشتگاه ها و اداره اردگاه الهول را برقرار کنند و واشنگتن تلاش می کند هرگونه خطر انسانی یا امنیتی و غیره را دفع کند.

پرونده داعشی های زندانی در نزد کردهای سوریه همچنان یک بحث لاینحل است که باید کشورهای خارجی در حل آن ایفای نقش کنند، در حالی که این کشورها از پذیرش آنها سرباز می زنند.،ایسنا

بیشتر بخوانید،بازداشت عناصر خطرناک داعش در الانبار و دیالی

منبع: ایران آنلاین

به "داعشی های در بند: مغزهای متفکر داعش آزادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داعشی های در بند: مغزهای متفکر داعش آزادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید