تفاوت بالکن، حیاط خلوت و ایوان

به گزارش وبلاگ پنجره، داشتن خانه ای با نمای خارجی مناسب برای تمام فصول امکان پذیر است. برخی از ما سایه بان داریم، برخی ها ایوان، بالکن، پاسیو یا حیاط خلوت. در حالی که بیشتر افراد تمایل دارند از این کلمات برای هر مکانی استفاده نمایند و معتقدند که همه این کلمات یک معنا دارد، هر کدام از آنها خصوصیات و ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند. این همان چیزی است که در این نوشته سعی داریم به آن بپردازیم. بیایید آنها را با یکدیگر آنالیز کنیم و تعیین کنیم کدام یک برای خانه ما بهترین است.

تفاوت بالکن، حیاط خلوت و ایوان

بالکن

اگر بخواهیم بالکن را تشریح کنیم، میتوانیم بگوییم که بالکن یک بخش خارجی و ادامه کف طبقه یک ساختمان است که تقریبا یک متر آن به داخل خانه کشیده شده است. همانطور که میدانیم بالکن از معماری قرون وسطا و دوره رنسانس کاربرد داشته است. در آن دوران، از بر آمدگی سنگ ها و تیر چوب های غول آسا استفاده میشده است . این تکنیک در قرن 19 تغییر کرد و آهن و بتن به ساختار آن اضافه شد و به آن استحکام بخشید. امروزه، هیچ قانون سفت و سختی در این رابطه وجود ندارد، بالکن میتواند از هر نوع مصالح مستحکم و زیبا ساخته گردد.

بالکن عموما باعث بزرگ شدن فضا میگردد، یعنی ما میتوانیم از فضای خارجی برای انجام انواع فعالیت ها استفاده کنیم. بالکن برای آپارتمان نشین هایی که خود حیاط شخصی ندارند، بسیار مناسب است. از این رو، بالکن ها سهم و مسئولیت بزرگی بر عهده دارد، آنها هم نور خورشید را به داخل خانه می آورند و هم جلوی نور را میگیرند. بالکن های کلاسیک سقفی مخصوص به خود دارند و به آنها ایوان سرپوشیده گفته میگردد. بالکن به وسیله درب های کرکره دار، هوای تازه را به داخل خانه می آورد. بالکن تعبیه شده در داخل خانه پلی میگردد بین فضای داخل و خارج و ساکنین را از هوای طوفانی در امان نگه میدارد.

سابقه تاریخی بالکن بسیار طولانی است، حتی در یونان باستان افراد متوجه ضرورت بالکن شدند، اگر آب و هوای گرم این منطقه را در نظر بگیریم، چندان هم عجیب نیست. همانند امروز، مردم آن دوران نیز احتیاج داشتند که هوای تازه و نور طبیعی خورشید را به داخل خانه های خود بیاورند. در موارد خاص، بالکن در مراسم ها کابردهای متعدد داشت. به عنوان مثال در برخی از کلیساهای واتیکان، در ایوان پاپ های جدید به مردم معرفی و اعلام میشدند. کلیساها نیز برای خوانندگان، بالکنی داخلی مانند سالن های کنسرت دارند. سالن های رسمی غذا خوری نیز برای سکنی دادن به نوازندگان بالکن دارند. از طرفی در سالن تئاتر نیز بالکن ها حکم جایگاه و لژ را دارند چرا که تماشاچیان مهم آنجا می نشینند و میتوانند از سکوی نمایش دید بهتری داشته باشند.

حیاط خلوت

حالا وقت آن رسیده که حیاط خلوت را مورد آنالیز قرار دهیم. تعریف ما از حیاط خلوت حول محور ریشه اسپانیایی می چرخد. حیات خلوت (پاسیو) عنوانی است که از یک کلمه هم معنی اسپانیایی برای حیاط خلوت گرفته شده است. حیاط خلوت یا پاسیو مکانی خارج از خانه شماست که میتواند یک باغ و یا صرفا جایی برای برطرف خستگی و آسایش باشد. حیاط خلوت بسته به اندازه خود میتواند سر پوشیده یا سرباز باشد. آنها معمولا از سنگریزه، سنگ، آجر و بتن ساخته میشوند و تعیین است که شما میتوانید هر گونه مصالحی که مطلوب و مناسب است استفاده نمائید.

معمولا، حیاط خلوت به خانه می چسبد. برخی خانه ها حیاط خلوت روبرویی دارند. البته برخی از حیاط خلوت ها نیز در نگاه اول انگار هیچ ارتباط و اتصالی با خانه ندارند. اینها همه بستگی به احتیاج، خواسته و امکانات شما دارد. بر خلاف ایوان جلویی سرپوشیده، یک حیاط خلوت میتواند یک فضای سر باز و یا حتی پوشیده از درخت مو باشد که جلوی نور خورشید در تابستان را بگیرد. برای اینکه حیاط خلوت کاملا محوطه ای محصور شده در نظر گرفته گردد، باید کاملا با دیوار احاطه گردد. هنوز به طور قطع نمیدانیم که آیا پاسیو باید سر باز باشد یا بسته. آنها سایز، شکل و حصار کشی متنوعی دارند و در انواع سر باز، سر پوشیده و نیمه سر پوشیده دسته بندی میشوند. اگر ایده ای در ذهن ندارید، ما به شما پیشنهاد میکنیم یکی از این 3 نوع مدل حیاط خلوت را انتخاب کنید:

  • حیاط خلوت با سقف مسطح که باعث میگردد در هنگام باران سنگین، آب از سقف به پایین بریزد.
  • حیاط خلوت سه گوش با سقف شیروانی یا سقف قله ای که میتواند متصل یا مستقل باشد.
  • حیاط خلوت مدرن با سقف منحنی که از آلومینیوم ساخته میگردد.

ایوان جلویی

گاهی اوقات از اطرافیان می شنویم که بعد از یه روز طولانی بر روی ایوان جلویی خانه خود نشسته و استراحت میکنند، اما ایوان جلویی چیست؟ این ایوان ها برای فضای بیرون خانه استفاده میشوند و به طراحی های دهه 90 میلادی برمیگردند. آنها معمولا ارتفاع کم و ساختار پوشیده ای دارند و روبروی درب ورودی خانه قرار گرفته اند. ایوان های جلویی میتوانند هر دو ویژگی را داشته باشند: ساختارهای باز بدون پنجره و یا ساختار محصور شده داخلی که باعث تهویه هوای خانه میگردد، اما تفاوت بین ایوان جلویی و ایوان پشتی در چیست؟ برای درک این موضوع، ما به شما توصیه میکنیم که اهداف خاص ساخت ایوان جلویی را در نظر بگیرید:

  • ایوان های جلویی میتوانند فضای باز و گسترده اتاق های پذیرایی و نشیمن باشند.
  • سقف آنها نور گیر است، به همین دلیل چنین ایوان هایی برای برطرف خستگی و ریلکس کردن در هنگام تابستان، بسیار مناسب هستند.
  • ایوان جلویی و یا ایوان کناری در اکثر خانه ها در شهرهای کوچک دیده میگردد، جایی که مردم در آن با همسایه خود معاشرت میکنند.
  • این ایوان ها برای گپ و مصاحبه مفرح، نوشیدن قهوه یا نوشیدنی ها عصرانه و یا صرف شام با دوستان و همسایگان مناسب می باشند.

ایوان های جلویی چه از نظر اهداف، چه از لحاظ ظاهر در نقاط مختلف دنیا متفاوت هستند. به عنوان مثال، ایوان های شمال شرق امریکای شمالی اغلب کوچک و سر باز هستند و در سطحی یکسان با کف خانه قرار دارند. حتی اگر ایوان جلویی مانند قدیم به درب اصلی راه داشته باشد، در خانه های امریکایی آنها به عنوان بخشی مجزا در نظر گرفته می شوند که باعث جلوگیری ورود گرد و خاک و آلودگی به داخل میشوند. در مناطق جنوب غربی از ایوان جلویی به منظور ایجاد سایه برای درب ورودی و یا تمام دیوار جنوبی استفاده میگردد. ایوان های جلویی بریتانیایی خیلی قدیمی تر هستند، انها برای اولین بار در قرون وسطا ساخته شدند و برای کلیسای کاتولیک به کار میرفتند. در گذشته، آنها به جای الوار و چوب از سنگ و اغلب در تمام گوشه های ساختمان ساخته میشدند. هدف از این ایوان ها ایجاد پوشش و سایه برای مناجات کنندگان بود اما برای مراسم های مذهبی نیز استفاده میشد.

ایوان کناری

حالا وقت آن است که ایوان کناری را توصیف کنیم. ایوان کناری شامل تمامی جایگاه ها در اطراف خانه میگردد. در واقع، این ایوان ها در نقش یک بالکن زمینی هستند، اطراف خانه را احاطه میکنند و هم به ورودی و هم به پشت خانه راه دارند. در حالی که این ایوان تقریبا باز است، اما میتواند حصارهای آهنی نیز داشته باشد. از آنجایی که ایوان کناری تمام خانه را احاطه میکند، میتواند برای انواع فعالیت های بیرونی استفاده گردد. از طرفی برای امریکایی ها این ایوان مانند ایوان جلویی میباشد و تنها تفاوت آن عرض زیاد است که میتواند مکانی برای انبار کردن وسایل در نظر گرفته گردد. در هندوستان ایوان یکی از مهم ترین بخش های خانه است و جایی است که میزبانان از میهمانان خود پذیرایی میکنند.

ایوان پشتی

هنگامی که میخواهیم ایوان پشتی را توصیف کنیم ، مهم است که تفاوت بین ایوان جلویی و ایوان پشتی را تشریح کنیم. بر خلاف ایوان جلویی، ایوان پشتی مانند جایگاهی چوبی و اضافه است که از عمد ساخته شده تا به ساختمان متصل گردد. این ایوان ها مقداری از سطح زمین فاصله داشته و پلکانی دارند که به درب ورودی یا درب پشتی می رسد. برخی از ایوان های پشتی به درب ورودی خانه وصل میشوند و میتوانند ترکیبی از ایوان جلویی، حیاط خلوت و ایوان پشتی محسوب شوند. البته، تفاوت بین ایوان پشتی و ایوان جلویی این است که ایوان پشتی صرفا به خانه اضافه میگردد، چوبی بوده و جزئی از معماری خانه به حساب نمی آید.

اگر ارتفاع ایوان پشتی بالا باشد برای امنیت بیشتر حصار های آهنی و یا حصارهایی که درب جداگانه دارند، به کار میرود. بسیاری از افراد، این حصارها را با سایبان یا آلاچیق می پوشانند که میزان نور ورودی به داخل خانه کنترل گردد. مصالح اصلی ساختمانی، چوب و وینیل هستند. چنانچه مصالح چوب باشد، بیشتر افراد از چوب سرو و یا چوب کاج متراکم شده استفاده میکنند. این بدین معناست که ایوان پشتی میتواند به انواع اشکال و فرم ها ساخته گردد. ایوان پشتی به عنوان حیاط خلوت، ایوان جلویی و یا حتی بالکن مورد استفاده قرار میگیرد. ایوان پشتی در نقش بالکن، میتواند سنتی باشد اما فرد طراح آزاد است که از قدرت تخیل خود برای خلق اشکال موجود یاری بگیرد.

ایوان پشتی ظاهری چوبی دارد و به میزان باور نکردنی گرما و آسایش به خانه می آورد. ممکن است از جایگاه و بالشتک های نرم برای ایجاد فضایی محبت آمیز و دنج تر استفاده گردد. مانند حیاط خلوت، ایوان های پشتی میتوانند به خانه متصل و یا جدا باشند. به فرض مثال، چنانچه شما زمین وسیعی در جلوی خانه خود دارید و میخواهید از آن به خاطر منظره فوق العاده بهره ببرید، همیشه میتوانید ایوانی جداگانه با سایز و حصار مختلف بسازید. این ایوان میتواند مکان فوق العاده ای برای صرف نوشیدنی در اخر روز باشد. شما همچنین میتوانید فراتر رفته و مصالحی مخصوص برای محافظت از ایوان در برابر حشرات و آب و هوای ناخوشایند انتخاب کنید.

یک نوع خاص از ایوان پشتی ایوان سقفی است، که در واقع ایوانی است که بر روی آن سقف قرار میگیرد. چنین مکان هایی هم در ساختمان های مسکونی و هم تجاری یافت شده و مطلوب میباشند چرا که منظره طبیعی فوق العاده ای از شهر ارائه میدهند. این مدل ایوان آنقدر محبوب است که تمامی شرکت های راه و ساختمان آغاز به اختصاصی کردن طراحی این پناهگاه های مدرن بیرونی نموده اند. یک ایوان سققی و یا حیاط خلوت به ما این فرصت را میدهد که در فضای ساختمانی شهری، فضایی سبز درست کنیم.

منبع: ساختمانچی

به "تفاوت بالکن، حیاط خلوت و ایوان" امتیاز دهید

1 کاربر به "تفاوت بالکن، حیاط خلوت و ایوان" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت بالکن، حیاط خلوت و ایوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید